Polska potentatem gazu

Polska potentatem gazowym

Z informacji przekazanych przez eurodeputowanego PO Bogdana Marcinkiewicza dowiadujemy się, że podczas unijnego szczytu 4 lutego, poświęconego bezpieczeństwu energetycznemu UE omówiono sprawę budowy korytarza połączeń gazowych Północ-Południe, od terminala LNG w Świnoujściu, przez Czechy, Słowację i Węgry aż po Rumunię, Bułgarię i Chorwację. W drugiej połowie roku Komisarz Barroso przedstawi konkretny plan realizacji projektu. Ze względu na to, że  pewne inwestycje wpisane w plan takiego korytarza już istnieją lub właśnie są budowane, np. terminal LNG Świnoujście i sieci przesyłowe wysokiego ciśnienia w Polsce, całkiem realne jest, że za kilka lat będziemy mieli gazociąg łączący Bałtyk z Morzem Czarnym i Adriatykiem.

Po ostatnich doniesieniach Amerykańskiej Agencji Energetycznej o zasobach gazu łupkowego w Polsce, należy sądzić, że zasoby gazu wystarczą nie tylko na nasze potrzeby.

Zdaniem eurodeputowanego może dojść do sytuacji, że terminal LNG, który miał przyjmować skroplony gaz zacznie służyć do jego wysyłania.

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.